Home
SILVER STATE
ELECTION NIGHT RESULTS
2018Home Barbara K. Cegavske Nevada Secretary of State Election results are official. This page automatically refreshes.
SILVER STATE 2018
ELECTION NIGHT RESULTS
counties fully reported as of

Douglas County

BAKARI, KAMAU A.HAGAN, TIM

United States Senator

6 year term
BAKARI, KAMAU A.HAGAN, TIM
BAKARI, KAMAU A.HAGAN, TIM
0.00%0.00%
BAKARI,
 KAMAU A.IAP
BAKARI,
KAMAU A.
HAGAN,
 TIMLPN
HAGAN,
TIM
Heller,
 DeanREP
Heller,
Dean
MICHAELS,
 BARRYNPP
MICHAELS,
BARRY
ROSEN,
 JACKYDEM
ROSEN,
JACKY
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.000.000.000.00
Douglas Votes000000

Amodei, Mark E.KOBLE, CLINT

U.S. Representative in Congress, Dist. 2

2 year term
Amodei, Mark E.KOBLE, CLINT
Amodei, Mark E.KOBLE, CLINT
0.00%0.00%
Amodei,
 Mark E.REP
Amodei,
Mark E.
KOBLE,
 CLINTDEM
KOBLE,
CLINT
Percent0.000.00
Douglas Votes00

BEST, RUSSELLBUNDY, RYAN

Governor

4 year term
BEST, RUSSELLBUNDY, RYAN
BEST, RUSSELLBUNDY, RYAN
0.00%0.00%
BEST,
 RUSSELLIAP
BEST,
RUSSELL
BUNDY,
 RYANNPP
BUNDY,
RYAN
LAXALT,
 ADAM PAULREP
LAXALT,
ADAM PAUL
LORD,
 JAREDLPN
LORD,
JARED
SISOLAK,
 STEVEDEM
SISOLAK,
STEVE
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.000.000.000.00
Douglas Votes000000

HANSEN, JANINEMARSHALL, KATE

Lieutenant Governor

4 year term
HANSEN, JANINEMARSHALL, KATE
HANSEN, JANINEMARSHALL, KATE
0.00%0.00%
HANSEN,
 JANINEIAP
HANSEN,
JANINE
MARSHALL,
 KATEDEM
MARSHALL,
KATE
ROBERSON,
 MICHAELREP
ROBERSON,
MICHAEL
UEHLING,
 EDNPP
UEHLING,
ED
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.000.000.00
Douglas Votes00000

ARAUJO, NELSONCegavske, Barbara K.

Secretary Of State

4 year term
ARAUJO, NELSONCegavske, Barbara K.
ARAUJO, NELSONCegavske, Barbara K.
0.00%0.00%
ARAUJO,
 NELSONDEM
ARAUJO,
NELSON
Cegavske,
 Barbara K.REP
Cegavske,
Barbara K.
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.00
Douglas Votes000

BEERS, BOBCONINE, ZACH

State Treasurer

4 year term
BEERS, BOBCONINE, ZACH
BEERS, BOBCONINE, ZACH
0.00%0.00%
BEERS,
 BOBREP
BEERS,
BOB
CONINE,
 ZACHDEM
CONINE,
ZACH
HOGE,
 BILLIAP
HOGE,
BILL
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

BYRNE, CATHERINEKnecht, Ron

State Controller

4 year term
BYRNE, CATHERINEKnecht, Ron
BYRNE, CATHERINEKnecht, Ron
0.00%0.00%
BYRNE,
 CATHERINEDEM
BYRNE,
CATHERINE
Knecht,
 RonREP
Knecht,
Ron
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.00
Douglas Votes000

DUNCAN, WESFORD, AARON

Attorney General

4 year term
DUNCAN, WESFORD, AARON
DUNCAN, WESFORD, AARON
0.00%0.00%
DUNCAN,
 WESREP
DUNCAN,
WES
FORD,
 AARONDEM
FORD,
AARON
Hansen,
 Joel F.IAP
Hansen,
Joel F.
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

CANNON, CURTIS W.SETTELMEYER, JAMES ARNOLD

State Senate, District 17

4 year term
CANNON, CURTIS W.SETTELMEYER, JAMES ARNOLD
CANNON, CURTIS W.SETTELMEYER, JAMES ARNOLD
0.00%0.00%
CANNON,
 CURTIS W.DEM
CANNON,
CURTIS W.
SETTELMEYER,
 JAMES ARNOLDREP
SETTELMEYER,
JAMES ARNOLD
Percent0.000.00
Douglas Votes00

Ackerman, PatriciaCwalina, Paul

State Assembly, District 39

2 year term
Ackerman, PatriciaCwalina, Paul
Ackerman, PatriciaCwalina, Paul
0.00%0.00%
Ackerman,
 PatriciaDEM
Ackerman,
Patricia
Cwalina,
 PaulLPN
Cwalina,
Paul
Wheeler,
 JimREP
Wheeler,
Jim
Percent0.000.000.00
Douglas Votes000

CADISH, ELISSATAO, JERRY

Supreme Court Justice, Seat C

6 year term
CADISH, ELISSATAO, JERRY
CADISH, ELISSATAO, JERRY
0.00%0.00%
CADISH,
 ELISSANP
CADISH,
ELISSA
TAO,
 JERRYNP
TAO,
JERRY
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.00
Douglas Votes000

SILVER, ABBINone of these Candidates

Supreme Court Justice, Seat F

6 year term
SILVER, ABBINone of these Candidates
SILVER, ABBINone of these Candidates
0.00%0.00%
SILVER,
 ABBINP
SILVER,
ABBI
,
None of these
Candidates
Percent0.000.00
Douglas Votes00

HARTER, MATHEWSTIGLICH, LIDIA

Supreme Court Justice, Seat G

6 year term
HARTER, MATHEWSTIGLICH, LIDIA
HARTER, MATHEWSTIGLICH, LIDIA
0.00%0.00%
HARTER,
 MATHEWNP
HARTER,
MATHEW
STIGLICH,
 LIDIANP
STIGLICH,
LIDIA
,
None of these
Candidates
Percent0.000.000.00
Douglas Votes000

Jackson, Mark B.

District Attorney

4 year term
Jackson, Mark B.
Jackson, Mark B.
0.00%
Jackson,
 Mark B.REP
Jackson,
Mark B.
Percent0.00
Douglas Votes0

Tholen, Trent

County Assessor

4 year term
Tholen, Trent
Tholen, Trent
0.00%
Tholen,
 TrentREP
Tholen,
Trent
Percent0.00
Douglas Votes0

Walsh, Steve

Public Administrator

4 year term
Walsh, Steve
Walsh, Steve
0.00%
Walsh,
 SteveREP
Walsh,
Steve
Percent0.00
Douglas Votes0

ELLISON, KAREN

County Recorder

4 year term
ELLISON, KAREN
ELLISON, KAREN
0.00%
ELLISON,
 KARENREP
ELLISON,
KAREN
Percent0.00
Douglas Votes0

Lewis, Kathy

County Clerk-Treasurer

4 year term
Lewis, Kathy
Lewis, Kathy
0.00%
Lewis,
 KathyREP
Lewis,
Kathy
Percent0.00
Douglas Votes0

Engels, John

County Commissioner District 2

4 year term
Engels, John
Engels, John
0.00%
Engels,
 JohnREP
Engels,
John
Percent0.00
Douglas Votes0

Kandel, Kristi LynnRice, Wesley A.

County Commissioner District 4

4 year term
Kandel, Kristi LynnRice, Wesley A.
Kandel, Kristi LynnRice, Wesley A.
0.00%0.00%
Kandel,
 Kristi LynnIND
Kandel,
Kristi Lynn
Rice,
 Wesley A.REP
Rice,
Wesley A.
Percent0.000.00
Douglas Votes00

Gilbert, Paul E.

Constable, East Fork Township

4 year term
Gilbert, Paul E.
Gilbert, Paul E.
0.00%
Gilbert,
 Paul E.REP
Gilbert,
Paul E.
Percent0.00
Douglas Votes0

Newlon, BradSheridan, John

Gardnerville Ranchos General Improvement District

4 year term
Newlon, BradSheridan, John
Newlon, BradSheridan, John
0.00%0.00%
Newlon,
 BradNP
Newlon,
Brad
Sheridan,
 JohnNP
Sheridan,
John
Spellberg,
 RobertNP
Spellberg,
Robert
Teter,
 Leann M.NP
Teter,
Leann M.
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

Clark-Ross, KathrynEisele, Bill

Indian Hills General Improvement District

4 year term
Clark-Ross, KathrynEisele, Bill
Clark-Ross, KathrynEisele, Bill
0.00%0.00%
Clark-Ross,
 KathrynNP
Clark-Ross,
Kathryn
Eisele,
 BillNP
Eisele,
Bill
Garcia,
 Robert M.NP
Garcia,
Robert M.
Stolyarov,
 Gennady IINP
Stolyarov,
Gennady II
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

Kirschner, William "Bill"Norman, Dan

Kingsbury General Improvement District

4 year term
Kirschner, William "Bill"Norman, Dan
Kirschner, William "Bill"Norman, Dan
0.00%0.00%
Kirschner,
 William "Bill"NP
Kirschner,
William "Bill"
Norman,
 DanNP
Norman,
Dan
Parks,
 Sandra "Sandy"NP
Parks,
Sandra "Sandy"
Vogt,
 DaryaNP
Vogt,
Darya
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

King, MikeSchilling, Mary

Minden-Gardnerville Sanitation District

4 year term
King, MikeSchilling, Mary
King, MikeSchilling, Mary
0.00%0.00%
King,
 MikeNP
King,
Mike
Schilling,
 MaryNP
Schilling,
Mary
Thran,
 TedNP
Thran,
Ted
Wilson,
 RayNP
Wilson,
Ray
Percent0.000.000.000.00
Douglas Votes0000

Fagen, Charles "Chuck"Fertala, Keith E.

Round Hill General Improvement District

4 year term
Fagen, Charles "Chuck"Fertala, Keith E.
Fagen, Charles "Chuck"Fertala, Keith E.
0.00%0.00%
Fagen,
 Charles "Chuck"NP
Fagen,
Charles "Chuck"
Fertala,
 Keith E.NP
Fertala,
Keith E.
Harris,
 HunterNP
Harris,
Hunter
Murphy,
 JanetNP
Murphy,
Janet
Ruschmeyer,
 Carl N.NP
Ruschmeyer,
Carl N.
Percent0.000.000.000.000.00
Douglas Votes00000

Hampton, AaronHenningsen, Michael

Town of Gardnerville Advisory Board

4 year term
Hampton, AaronHenningsen, Michael
Hampton, AaronHenningsen, Michael
0.00%0.00%
Hampton,
 AaronNP
Hampton,
Aaron
Henningsen,
 MichaelNP
Henningsen,
Michael
Miller,
 KennethNP
Miller,
Kenneth
Slater,
 Linda L.NP
Slater,
Linda L.
Trute,
 BrianNP
Trute,
Brian
Percent0.000.000.000.000.00
Douglas Votes00000

Bernard, MattDriscoll, Bill

Town of Minden Advisory Board

4 year term
Bernard, MattDriscoll, Bill
Bernard, MattDriscoll, Bill
0.00%0.00%
Bernard,
 MattNP
Bernard,
Matt
Driscoll,
 BillNP
Driscoll,
Bill
Koontz,
 Richard Sr.NP
Koontz,
Richard Sr.
Souligny,
 William R. "Bill"NP
Souligny,
William R. "Bill"
Stangle,
 RoxanneNP
Stangle,
Roxanne
Percent0.000.000.000.000.00
Douglas Votes00000

Jones, Cassandra G.Levin, Erik

Justice of the Peace, East Fork Township

6 year term
Jones, Cassandra G.Levin, Erik
Jones, Cassandra G.Levin, Erik
0.00%0.00%
Jones,
 Cassandra G.NP
Jones,
Cassandra G.
Levin,
 ErikNP
Levin,
Erik
Percent0.000.00
Douglas Votes00